Sauna

W naszym klubie  posiadamy saunę fińską na 6 osób , leżakownię z muzykoterapią ,pomieszczenie schładzające z prysznicem ,wiadrem tzw wodospadem  . Tradycyjna sauna fińska, znana od ponad 2 tysięcy lat, stosowana jest obecnie na całym świecie ze względu na wszechstronne oddziaływanie na organizm człowieka. Zabiegi ciepłolecznicze w saunie zaliczane są do tak zwanych biomedycznych środków odnowy biologicznej i znajdują zastosowanie w rekreacji, w sporcie, a także w terapii.

Sauna fińska, stanowi połączenie zabiegu przegrzewania ciała gorącym, suchym powietrzem z następującym po nim zabiegiem ochładzania ciała za pomocą zimnych zabiegów wodoleczniczych.
Przegrzanie w saunie odbywa się w pomieszczeniu o temperaturze od 70 do 100 stopni Celsjusza (czasami do 120°C) przy niskiej wilgotności względnej powietrza, mieszczącej się w zakresie 10-20% (40-70g pary / 1kg suchego powietrza). Wylanie wody (około 0,5l) na rozgrzane kamienie znajdujące się na piecu ogrzewającym wnętrze sauny powoduje powstanie pary i gwałtowny wzrost wilgotności powietrza, nawet do 50%. Pobyt w gorącym pomieszczeniu sauny trwa zazwyczaj od 5 do 15 minut. Po każdym przegrzaniu następuje ochładzanie ciała, np. przez zimny prysznic lub zanurzenie całego ciała w zimnej wodzie. W czasie jednego pełnego zabiegu, naprzemienne przegrzewanie i ochładzanie ciała, powtarzane jest zazwyczaj dwa lub trzy razy, a całość kończy się odpoczynkiem, w czasie, którego wskazane jest przyjmowanie napojów (woda, soki owocowe) celem uzupełnienia utraty płynów. Zabiegi ciepłolecznicze w saunie są zalecane raz w tygodniu. Intensywność oddziaływania sauny na organizm zwiększa się poprzez wzrost temperatury, wilgotności powietrza, czasu przebywania w kabinie, jak i poprzez warunki ochładzania ? sposób i temperaturę stosowaną w trakcie ochładzania, np. kąpiel całego ciała, prysznic o umiarkowanej temperaturze czy tylko odpoczynek.

Warunki korzystania z kąpieli w saunie zależą od skuteczności indywidualnych reakcji termoregulacyjnych, wieku, płci, wydolności układu krążenia i oddechowego indywidualnych upodobań osób z niej korzystających.

W miłej przytulnej atmosferze możecie Państwo korzystać z naszej sauny na którą serdecznie zapraszamy i życzymy, relaksu ,wyciszenia ,regeneracji prozdrowotnej